Koniec dopłat do aut elektrycznych. Elon Musk w trudnej sytuacji

5 godzin temu

To koniec dopłat do samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych. Wielki plan cięć budżetowych, którego skutki mogą szczególnie dotknąć Elona Muska, jednego z największych jego beneficjentów, przybrał formę ustawy podpisanej przez Donalda Trumpa. Dofinansowania skończą się już 30 września tego roku. Czy koniec dopłat do aut elektrycznych to faktycznie poważny problem dla konsumentów, czy raczej dla producentów aut?

Koniec dopłat do samochodów elektrycznych w USA

Senat Stanów Zjednoczonych, kontrolowany przez Republikanów, przegłosował właśnie wielomiliardowy pakiet podatkowo-budżetowy. Likwiduje on federalne ulgi podatkowe na zakup samochodów elektrycznych po 30 września 2025 roku. Ustawa, nazywana „One Big Beautiful Bill Act”, została podpisana przez Donalda Trumpa w Dzień Niepodległości USA, 4 lipca 2025 roku. To jedno z najbardziej radykalnych odejść od polityki klimatycznej poprzedniej administracji.

Dotychczas konsumenci w USA mogli liczyć na choćby 7500 dolarów ulgi przy zakupie nowego auta elektrycznego oraz 4000 dolarów w przypadku pojazdów używanych. Po wejściu nowych przepisów w życie, te zachęty przestaną obowiązywać – niezależnie od dochodów kupującego czy miejsca produkcji pojazdu. Uderzy to zarówno w koncerny samochodowe takie jak Tesla, jak i startupy związane z elektromobilnością. Te zaczęły już rewidować swoje strategie sprzedażowe. Krytycy ostrzegają, iż koniec dopłat do samochodów elektrycznych w USA może wyhamować rozwój rynku aut elektrycznych i zniechęcić konsumentów do przechodzenia na pojazdy niskoemisyjne. Oponują im osoby mówiące, iż konsumenci nie ucierpią, a zmiany odczują koncerny maksymalizujących przychody dzięki dopłatom.

W trudnej sytuacji znajdzie się zdaniem ekspertów Elon Musk i jego Tesla. W drugim kwartale 2025 roku dostawy aut Tesla spadły w USA o 14 procent względem analogicznego okresu 2024 roku. Przyczyniły się do tego rosnąca konkurencja, ale i pogarszający się wizerunek Muska, angażującego się w politykę. Zmiany w prawie mogą uczynić sytuację jego firmy jeszcze trudniejszą.

Zdjęcie: x.com (@Tesla)

Bez dopłat miłość do samochodów elektrycznych zgaśnie?

Auta elektryczne miały być tanie i tańsze od aut spalinowych. Praktyka pokazuje, iż w tej chwili są atrakcyjniejsze w zakupie głównie dzięki dopłatom. Koniec dopłat do aut elektrycznych może jednak przynieść pożądane skutki. W Niemczech krok taki doprowadził do spadku cen elektryków o ich wysokość. Cud ekonomiczny? Nie, po prostu dopłaty zwykle de facto nie są dla konsumentów, a dla koncernów motoryzacyjnych, które mogą jeszcze bardziej zwiększać swoje zyski.

Jeżeli auta elektryczne faktycznie są tak dobre, jak twierdzą ich użytkownicy w USA, to przez cały czas będą sprzedawały się wyśmienicie. Jedno jest pewne: Amerykanie pragnący kupić sobie samochód z dopłatą mają mało czasu. Pytaniem otwartym pozostaje to, jak na zmiany w prawie zareagują dealerzy. Czy ceny obniżą od razu, czy dopiero po 30 września 2025 roku.

ALDI i GreenWay z komunikatem dla kierowców aut elektrycznych

Źródło: CNBC, zdj. tyt. kompozycja własna

samochody elektrycznetesla
Idź do oryginalnego materiału