Nowe odcinki S6 i A2 już otwarte. Rusza też rozbudowa autostrady między Łodzią a Warszawą

14 godzin temu

Początek wakacji przyniósł kierowcom trzy ważne informacje z budów dróg. Otwarcie ostatniego odcinka S6 w województwie pomorskim oznacza, iż już całą trasę między Trójmiastem a Szczecinem można przejechać ekspresówką. Z kolei na wschód od Warszawy oddano nowe fragmenty A2, dzięki którym autostrada prowadzi aż do Białej Podlaskiej. Startuje też rozbudowa A2 między Łodzią a Warszawą.

Rozbudowa dróg w Polsce to jedna z tych rzeczy, z których możemy być autentycznie dumni. Wystarczy spojrzeć na mapę sprzed dwóch dekad i obecną, by przypomnieć sobie, jak kolosalny postęp w tej dziedzinie się dokonał. w tej chwili mamy w naszym kraju łącznie 5585,4 km tras szybkiego ruchu, z czego drogi ekspresowe to 3635,4 km, zaś autostrady – 1950 km.

Początek tegorocznych wakacji przyniósł nowe dobre informacje dla kierowców, otwarto bowiem kolejny fragment S6, dzięki czemu połączono największe pomorskie metropolie – Trójmiasto i Szczecin, a także udostępniono kolejne kilometry „A-dwójki” na wschód od stolicy. GDDKiA poinformowała też, iż rusza rozbudowa autostrady A2 na jednym z czterech odcinków między Łodzią a Warszawą. Oto najważniejsze informacje o nowych trasach.

Z Trójmiasta do Szczecina trasą S6

GDDKiA udostępniła do ruchu ponad 40-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S6 między Słupskiem a Leśnicami. Tym samym zakończono budowę S6 w województwie pomorskim i zrealizowano połączenie Szczecina z Trójmiastem (S6 nosi oficjalną nazwę Trasa Kaszubska – Kaszëbskô Darga).

Na trasę między obwodnicą Słupska a węzłem Leśnice składały się trzy odcinki inwestycyjne: Słupsk–Bobrowniki (ponad 16 km), Bobrowniki–Skórowo (ponad 13 km) i Skórowo–Leśnice (blisko 11 km). Dwa pierwsze odcinki mają nawierzchnię betonową, o łącznej długości blisko 29 km (jedynie na obiektach jest nawierzchnia bitumiczna). W ramach inwestycji powstało m.in. pięć węzłów drogowych (Budy, Bobrowniki, Rzechcino, Skórowo i Leśnice) i pary Miejsc Obsługi Podróżnych (Paprzyce oraz Darżewo). Ponadto zbudowano 44 obiekty inżynierskie, w tym 24 przejścia dla zwierząt i największą na nowo powstałej S6 (liczącą 245 m) estakadę nad doliną rzeki Łupawa.

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 330 km drogi ekspresowej S6 – od węzła Goleniów Północ do węzła Gdańsk Południe. W tym roku rozpoczęła się realizacja ostatnich trzech odcinków S6 o łącznej długości blisko 50 km, które składają się na Zachodnią Obwodnicę Szczecina (ZOS) z 5-kilometrowym tunelem pod Odrą. Dwa pierwsze fragmenty ZOS GDDKiA planuje udostępnić w 2029 roku, natomiast odcinek tunelowy w 2033 r.

Oddany właśnie odcinek S6 w woj. pomorskim liczy ponad 40 km. Fot. GDDKiA
Na nowym odcinku S6 na długości blisko 29 km nawierzchnia jest betonowa. Fot. GDDKiA/Mateusz Brożyna

Kolejny odcinek A2 na wschód od Warszawy

Oddano do ruchu fragmenty dwóch odcinków: Siedlce Południe–Malinowiec (18,7 km; w grudniu 2025 r. GDDKiA udostępniła początkowe 8 km odcinka do węzła Siedlce Wschód, a teraz jego pozostałą część) oraz Malinowiec–Łukowisko (20 km). Przed weekendem majowym udostępniono zaś 2 km w obrębie węzła Łukowisko oraz dwa kolejne odcinki, Łukowisko–Swory i Swory–Biała Podlaska (łącznie 27 km). Wszystko to sprawia, iż teraz z Warszawy do Białej Podlaskiej da się dojechać w pełni autostradą A2. Samochodem osobowym zajmie to nieco ponad godzinę, a gdy trzeba było podróżować dawną DK2 trwało to choćby trzykrotnie dłużej.

Obecnie autostrada kończy się na węźle Biała Podlaska, ale to nie koniec jej wydłużania. 10 czerwca br. GDDKiA podpisała umowę na realizację kolejnego odcinka, od okolic Kijowca do Dobrynia, a niedługo ma zostać rozstrzygnięty przetarg na ten od Białej Podlaskiej do Kijowca. Te dwa fragmenty, o łącznej długości ponad 25 km, umożliwią za trzy lata dotarcie do terminala samochodowego w Koroszczynie. Na nim będzie się odbywała odprawa aut ciężarowych (do granicy z Białorusią dojadą one drogą celną), natomiast pojazdy osobowe będą korzystać z przejścia granicznego w Terespolu.

Oddany właśnie do ruchu odcinek pozwala dojechać A2 (na obwodnicy Warszawy – S2) od zachodniej granicy Polski w Świecku aż do Białej Podlaskiej (blisko 630 km). Fot. GDDKiA
Nowy odcinek A2 sprawia, iż z Warszawy do Białej Podlaskiej można dojechać autem osobowym w nieco ponad godzinę. Fot. GDDKiA

Rusza rozbudowa A2 między Łodzią a Warszawą

Wczoraj GDDKiA przekazała długo oczekiwaną informację na temat rozpoczęcia prac przy rozbudowie autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą. Podano, iż podpisano z firmą Strabag umowę na realizację położonego najbliżej stolicy odcinka od węzła Grodzisk Mazowiecki do węzła Konotopa o długości 17,2 km. Na trzykilometrowym fragmencie między węzłami Pruszków a Konotopa autostrada A2 otrzyma dodatkowy, czwarty pas na obu jezdniach, zaś na pozostałej części zadania każda z jezdni będzie miała po trzy pasy ruchu (tak zresztą jak na całej trasie A2 do węzła Łódź Północ).

Na wykonawcy odcinka od węzła Grodzisk Mazowiecki do węzła Konotopa spoczywa obowiązek wprowadzenia i utrzymania czasowej organizacji ruchu dla objazdów wszystkich czterech odcinków między Łodzią i Warszawą (m.in. usprawnienie ruchu i dostosowanie infrastruktury sąsiadującej z autostradą do warunków wiążących się z rozbudową). Oznacza to, iż w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy prace prowadzone będą poza autostradą A2, a dopiero po ich zakończeniu zmiany zostaną wprowadzone na trasie głównej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musi jeszcze podpisać, wg planów do końca wakacji, umowy na trzy pozostałe odcinki:

  • węzeł Łódź Północ – węzeł Łowicz (27,9 km)
  • węzeł Łowicz – granica województw łódzkiego i mazowieckiego (21,8 km)
  • granica województw łódzkiego i mazowieckiego – Grodzisk Mazowiecki (25,5 km)

Generalnie prace na trzech z czterech odcinków poszerzanej A2 powinny potrwać do końca 2027 r., a na jednym z nich prawdopodobnie przedłużą się do 2028 r. (pełen harmonogram poznamy najpewniej po podpisaniu wszystkich umów). Łączna długość A2 objęta inwestycją to 92 km, z czego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe 3 km obejmują prace na wysokości węzła Łódź Północ (bez dobudowy pasa, bo tam istnieją już po trzy w każdym kierunku).

Prace na tak mocno obciążonej trasie jak A2 Łódź–Warszawa to wyjątkowe wyzwanie inżyniersko-logistyczne. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę to, iż GDDKiA założyła, iż w celu minimalizacji utrudnień przez cały czas trwania budowy (dla obu kierunków – w stronę Warszawy i Poznania) dostępne będą po dwa pasy ruchu. Poinformowano także o zamiarze wprowadzenia odcinkowego pomiaru prędkości.

Realizacja odcinka najbliżej stolicy ruszy jako pierwsza. Fot. GDDKiA
Obciążenie trasy A2 między Łodzią a Warszawą (oddanej do ruchu w 2012 r.) jest już tak duże, iż dobudowanie po jednym pasie w każdym kierunku stało się koniecznością. Fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko
Idź do oryginalnego materiału